Musical revelry na INmusicu uz Kings of Leon

Megapopularni nashwilleski bend Kings of Leon su prvi put u Hrvatskoj nastupili 2017. godine kao headlineri dvanaestog izdanja INmusic festivala, i to je očekivano jedan od nastupa koji nam je ostao u dobrom sjećanju. Upravo zato je prošlogodišnja vijest o otkazivanju nastupa na INmusicu 2025, svega mjesec dana prije festivala, došla kao veliko razočarenje kako nama tako vjerujemo i svim fanovima koji su željno iščekivali njihov povratak na Jarunski stage. Razlog otkazivanja je bila ozbiljna povreda frontmena Caleba Followilla, koja je bend prisilila na povlačenje sa prestalog dijela turneje.
Srećom, priča je dobila svoj sretan nastavak. Caleb se uspješno oporavio, a Kings of Leon su se vratili na stage jači nego ikad, te se među odredištima njihove europske turneje za 2026. godinu ponovno našao i zagrebački Jarun. Njihov dolazak predstavlja ujedno i sjajnu završnicu impresivnog line-upa kojim INmusic festival obilježava svoje osamnaesto izdanje i još jednom pokazuje zašto je sa razlogom vodeći festival u regionu.
Atmosfera trećeg festivalskog dana je definitivno potvrdila da su očekivanja bila itekako opravdana. Već od ranih poslijepodnevnih sati Jarun se polako punio fanovima, a raznovrstan program na više pozornica pobrinuo se da svako pronađe nešto za sebe.
Main stage je sinoć bio naelektrisan. Imali smo priliku prvo čuti britanski rock bend Yonaka koji nas je svojim odličnim nastupom pripremao za post-punkere IDLES. Yonaka je relativno mlad bend čiju je setlistu činio mixa pjesama sa njihova dva albuma, od kojih je posljednji pod nazivom ‘’Until You’re Satisfied’’ objavljen u martu ove godine, ali ono što sa sigurnošću možemo reći jeste da ćemo ih rado opet slušati.
World stage je s druge strane napravio odličan kontrast u festivalskom prgoramu kojim su sva tri dana dominirali gitarski rifovi i rock energija te je bilo zanimljivo poslušati neobičan spoj downtempo house ritmova i istočnjačkih melodija belgijskog benda Omar Dahl.
Poučeni iskustvom od prethodna dva dana, na Main stage dolazimo pola sata prije početka koncerta IDLESa gdje ćemo provesti narednih pet sati i svjedočiti nizu najiščekivanijih nastupa posljednjeg festivalskog dana.
IDLES su na svoj drugi nastup na INmusicu došli da sve prisutne obore s noge i to su i uradili. Set je otovoren s ‘Levitator’, snažnu pjesmu o borbi s unutrašnjim demonima, te su nas proveli kroz opus svoje karijere koja traje već sedamnaest godina. Njihova sirova snaga se osjeti kroz cijeli nastup, kao i njihov aktivistički stav gdje su tokom pjesme ‘Divide and Conquer’ vikali ‘Free, Free Palestine’, što je gitarist Mark Bowen ponovio i na kraju nastupa.
Ovo je već drugi nastup IDLESA na INmusic, posljednji put su nastupili 2022. godine, ali da budemo iskreni, ne čini se da je prošlo tako malo vremena. Bend se na Jarun vratio mnogo jači, s jačim headlinerskim vibeom, što može biti samo dobar znak da će imati veliku karijeru, pa za nekoliko godina možda i rasprodavati stadione.
Za Kings of Leon smo očekivali da će biti pragmatični sa vremenom i to su nam još jednom potvrdili. Tačno u 23:00 izlaze na stage i otvaraju koncert sa pjesmom ‘Supersoaker’ nakon čega su se nizali hitovi poput ‘On Call’, ‘Revelry’, ‘Use Somebody’, ‘Wait for Me’, ‘Closer’, ‘Pyro’, ‘Waste a Moment’ i naravno na kraju njihova najpoznatija pjesma ‘Sex on Fire’. Sve je bilo savršeno. Oni su jedan od rijetkih bendova koji ne prave suvišne pauze niti imaju duga obraćanja publici između pjesama. Umjesto toga, muzika govori sama za sebe. Pjesme su se smjenjivale gotovo bez predaha, održavajući energiju i ritam koncerta od prve do posljednje minute. Takav pristup možda djeluje minimalistički, ali upravo je u tome njihova snaga – fokus je u potpunosti na muzici, a publika ostaje uronjena u atmosferu cijeli set.
Setlista je bila presjek njihove dugogodišnje karijere iako bismo mi lično voljeli da se nalazilo više pjesama sa albuma ‘Mechanical Bull’, ali ni to nije promijenilo sveukupni dojam da su upravo oni bili finale kakvo jubilej INmusic festivala i zaslužuje.
S Jaruna odlazimo rezmirajući utiske s 18. izdanja, nadajući se da će 19. biti još veće. Gorillaz su definitivno bili najveća senzacija festivala i najbolji nastup, ne umanjujući niti jedan drugi, ali ono što smo doživjeli u utorak naevčer je bilo nešto što ćemo čuvati kao uspomenu do kraja života.
Hvala INmusicu na još jednoj godini dobro gostoprimstva i vidimo se 2027. godine!
