Grčki bend Freenze stiže u Sarajevo, support Grim Rhythm

Grčki bend Freenze stiže u Sarajevo u sklopu EU i Balkan turneje.
Koncert će održati 16. septembra u AG Clubu u organizaciji Nema više gospode u Sarajevu. Detaljni o ulaznicama još nisu poznati, ali ih objavimo čim budu poznati. Kao support nastupit će bend Grim Rhythm iz Australije.
Frenzee je grčki punk rock bend sa sjedištem na Kritu, koji čine brat i sestra iz porodice Ksiluris – Apolonia, Antonis i Nikos Ksiluris. Iako su rođeni u Melburnu u Australiji, odrasli su na Kritu, gdje su razvili snažnu vezu sa muzikom kroz porodično naslijeđe. Potekli su iz poznate muzičke porodice, kao unuci legendarnog kritskog muzičara Psarantonisa i djeca muzičara Jorgosa Ksilurisa.
Bend je nastao tokom pandemije 2020. godine, kada su članovi konačno pronašli vrijeme da realizuju ideje koje su godinama razvijali. Iako su prethodno bili aktivni u izvođenju tradicionalne kritske muzike, odlučili su da kroz Frenzee istraže potpuno drugačiji izraz – sirovi i energični punk rock inspirisan australijskom i američkom alternativnom scenom.
Njihov prvi istoimeni EP objavljen je krajem 2022. godine. Snimljen je u kućnim uslovima, u podrumu njihove porodične kuće na Kritu, uz DIY pristup koji je postao važan dio identiteta benda. Izdanje je privuklo pažnju publike i kritike zahvaljujući kombinaciji agresivnih gitarskih rifova, snažne ritam sekcije i prepoznatljivog vokala Apolonije Ksiluris.
Muzika Frenzeea spaja elemente hardcore punka, garažnog rocka i alternativnog rocka, uz uticaje bendova kao što su AC/DC, Rage Against the Machine, Bikini Kill i Dinosaur Jr. Njihove pjesme često obrađuju društvene i lične teme, a bend je stekao reputaciju zahvaljujući intenzivnim koncertnim nastupima i izraženoj energiji na sceni.
Nakon uspjeha prvog EP-ja, Frenzee su krenuli na turneje širom Grčke, Europe i Australije, nastupajući pred sve većom publikom. Godine 2024. objavili su svoj prvi studijski album ‘„'What’s Wrong With Me’, čime su dodatno učvrstili status jednog od najperspektivnijih novih punk bendova grčke i šire europske scene.
Grim Rhythm je instrumentalni stoner rock i heavy rock trio iz Melbourne, osnovan početkom 2010-ih. Bend čine basista Matt Verinder, gitarista Tim Maxwell i bubnjar Jake Farrugia. Njihova muzika kombinuje uticaje klasičnog hard rocka, stoner rocka i ranog heavy metala, ali bez vokala, oslanjajući se isključivo na snažne rifove i energične instrumentalne aranžmane.
Bend je nastao kroz neformalne džem sesije na području planine Macedon u saveznoj državi Viktorija. Članovi su godinama razvijali svoj zvuk kroz nastupe po manjim klubovima i barovima u Melburnu, stičući reputaciju snažnog koncertnog benda pre nego što su objavili veće studijsko izdanje.
Godine 2017. objavili su debitantski album ‘What Do You Know About Rock'n'Roll’ preko sopstvene etikete Suspect Records. Album je privukao pažnju australijske underground scene zahvaljujući spoju teških rifova, psihodeličnih elemenata i stoner rock estetike inspirisane bendovima poput Kyuss i Black Sabbath.
Nakon duže pauze tokom koje su članovi bili aktivni u drugim projektima, Grim Rhythm su se ponovo okupili sredinom 2020-ih. Povratnički nastupi naišli su na odličan prijem publike, što je bend podstaklo da nastavi sa radom i snimanjem novog materijala.
Njihov drugi album, ‘Forever Eating Shit’, najavljen je za 2026. godinu. Bend je tom prilikom istakao da se novi materijal više oslanja na brži i agresivniji heavy metal zvuk, zadržavajući prepoznatljivu instrumentalnu formu koja ih je izdvojila na australijskoj alternativnoj sceni.
Foto: Brendan Frost
